40 lat IBC SOLAR - Pionierem zrównoważonego rozwoju.

40 lat temu firma IBC SOLAR rozpoczęła swoją działalność z rewolucyjną jak na tamte czasy wizją: Chcieliśmy zapewnić wszystkim łatwy dostęp do nieskończonej energii słonecznej - dla świata, w którym warto żyć. I nadal nosimy tę wizję w naszych sercach. Jako jeden z pierwszych dostawców baterii i systemów fotowoltaicznych, aktywnie przyczyniliśmy się do wielu zmian w branży. Nadszedł czas, aby spojrzeć wstecz na nasze kamienie milowe i, oczywiście, aby popatrzeć w słoneczną przyszłość dla nas wszystkich.  

Życzymy słońca!

Jedyny w swoim rodzaju - nasz Electro Fox.

E-mobilność z 1992 roku.
Jego paliwo: oczywiście czysta energia słoneczna!

Potrzebujemy Twojej zgody na załadowanie treści z YouTube!

Nasz założyciel Udo Möhrstedt już w 1992 roku myślał o przyszłości. Przerobił kilka VW Polo na napęd elektryczny. Niektóre z nich jeżdżą po drogach do dziś i sprawiają, że historia e-mobilności jest namacalna. Aby jednak rewolucja w dziedzinie mobilności stała się faktem, należy jeszcze pokonać kilka wyzwań, a fotowoltaika odegra w przyszłości waż

Nasze historie

Poznaj historię IBC SOLAR w referencjach.

W 40-letniej historii naszej firmy powstało oczywiście wiele wspaniałych systemów solarnych różnej wielkości i w różnych krajach. Poniżej przedstawiamy krótki przegląd niektórych z naszych najstarszych, największych, najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych systemów i słuchamy, co mają do powiedzenia nasi partnerzy i klienci.

Park solarny Gut Leimershof (Niemcy) ma moc 13,8 MWp i pozwala zaoszczędzić około 7 500 ton szkodliwego dla klimatu CO2. Dzięki swojej produkcji energii elektrycznej zaopatruje rocznie w energię około 4 450 gospodarstw domowych. . 

"Kiedy 12 lat temu podjąłem decyzję o budowie instalacji solarnej na otwartej przestrzeni, szukałem odpowiedniego partnera. Wybrałem IBC SOLAR jako solidną i lokalną firmę. Zależało mi również na pięknym systemie, który ładnie wkomponuje się w krajobraz."

Helmut Kann, właściciel terenu

Grand Palladium Resort & Spa, pięciogwiazdkowy hotel w jamajskiej parafii Hanover, zapoczątkował rewolucję słoneczną na Karaibach.

Od 2014 roku system PV o mocy 1,6 MW na dachach kompleksu hotelowego zapewnia ośrodkowi większość energii.

W 2007 roku zbudowaliśmy obywatelski park słoneczny Großbardorf, w którego budowę zaangażowali się głównie mieszkańcy regionu. Instalacja produkuje ok. 25,6 mln kWh energii elektrycznej, dzięki czemu może zaopatrywać w energię 7000 gospodarstw domowych. Nawet po upływie okresu obowiązywania ustawy o energii odnawialnej elektrownia będzie nadal eksploatowana i przyczyni się do samowystarczalności energetycznej gminy Großbardorf (Niemcy).

"70 procent więcej niż obliczono! To wynik działania systemu w Großbardorfie! Jestem dumny, że uczestniczyłem w tym projekcie od 2005 roku. Prognoza wypłaty do 2021 roku wynosiła 1,9 miliona euro! Dziś mamy już 3,23 mln euro. Prawdziwy sukces!"

Reinhold Behr, Zarząd Spółdzielni Energetycznej Großbardorf

Pierwszy system na dachu w Bad Staffelstein (Niemcy) działa niezawodnie już od 30 lat. System o mocy 1,2 kWp nieprzerwanie dostarcza energię, a 24 wąskie moduły firmy Siemens charakteryzują się jedynie niskimi stratami mocy. 

"W tym roku nasza instalacja fotowoltaiczna obchodziła 30-lecie swojej działalności. Do tej pory wyprodukowała około 28 000 kWh energii słonecznej i nadal działa bez zarzutu. Dlatego też po wygaśnięciu taryfy gwarantowanej nadal z niej korzystamy - teraz jednak na własne potrzeby."

Walter Liebl, właściciel domu

Aby zademonstrować, że energia słoneczna jest nieskończona, na przejściu granicznym Spielfeld w Austrii w 1991 r. zainstalowano 19 kół słonecznych.

Każde z nich otrzymało własny moduł fotowoltaiczny, a wytworzona energia elektryczna wprawiała koła solarne w ruch obrotowy. Sztuka i technologia połączyły się w harmonijną całość o symbolicznym znaczeniu.

W 1993 r. wyposażyliśmy dworzec autobusowy w Oberstdorfie (Niemcy) w instalację o mocy 19 kWp i 360 modułów fotowoltaicznych. System ten działał jak stacja tankowania energii słonecznej, ponieważ wytworzony prąd był wprowadzany do publicznej sieci zakładu elektrycznego w Oberstdorfie, z której w razie potrzeby ładowano akumulatory autobusów elektrycznych komunikacji miejskiej.

Przykładowo, fotowoltaika zapewniała około jednej trzeciej energii elektrycznej potrzebnej autobusom elektrycznym. Już wtedy energia słoneczna stanowiła część przyjaznej dla środowiska koncepcji transportu w uzdrowisku.

Instalacja dachowa na budynku przemysłowym w Ciudad Real (Hiszpania) składa się łącznie z 4 172 modułów IBC SOLAR i zajmuje powierzchnię średniej wielkości boiska piłkarskiego.

W ciągu roku system wytwarza około 1,4 GWh przyjaznej dla środowiska energii elektrycznej z ogniw fotowoltaicznych.

W 1993 roku w Austrii, w pobliżu Salzburga, zbudowano niewielką elektrownię o mocy 2,2 kWp.

System PV, który został zainstalowany w 2013 roku na budynku przemysłowym należącym do producenta myjni samochodowych Istobal, wytwarza około 2,8 miliona kilowatogodzin rocznie.

Oznacza to, że system może zasilić 860 rodzin lub 25% populacji miasta L'Alcúdia (Hiszpania).

W 1992 roku w Landesgartenschau w Ingolstadt (Niemcy) zainstalowaliśmy mały system o mocy 1 kWp składający się z 36 modułów.

Nauka z wykorzystaniem energii słonecznej: W 2002 r. wyposażyliśmy szkołę E.T.A. Hoffmann Gymnasium w Bambergu (Niemcy) w instalację dachową o mocy 32 kWp.

Wieloletni klient Miroslav Gutsalo jest zachwycony tym, jak dobrze działa system w domu jego rodziców w Bułgarii, nawet po 10 latach.

Bardzo popularny w tamtych czasach, ale już wycofany z produkcji, falownik IBC Servemaster jest nadal używany. Mirsolav pracuje teraz w Warnie dla naszego partnera Glorious Light.

Prawie 20 lat temu wyposażyliśmy dach Stadtwerke Aachen (Niemcy) w moduły fotowoltaiczne.

System ten miał łączną moc 52 kWp i był jednym z pierwszych większych komercyjnych systemów solarnych.

W 2009 roku na terenie byłych rosyjskich koszar artylerii i piechoty w Neustrelitz w Meklemburgii-Pomorzu Przednim (Niemcy) zbudowaliśmy park solarny o mocy 8 MWp. Dzięki temu odłogowany teren wojskowy zyskał nowe, znaczące przeznaczenie - przyjazne dla środowiska wytwarzanie energii elektrycznej.

"Wspólna praca nad rozwiązaniem problemów aż do rozpoczęcia budowy była podstawą udanej realizacji. Projekt ten zapadł mi szczególnie w pamięć również dlatego, że do czasu mojego przejścia na emeryturę w 2015 roku nigdy nie było tak sprawnego procesu w projektach z innymi inwestorami."

Lothar Richter, Project Developer

Hybrydowy system fotowoltaiczny dostarcza czystą energię słoneczną do stacji badawczej Fundacji Wysp Seszelskich (SIF) na rajskim atolu Aldabra. Dwunastoosobowy zespół SIF zajmuje się głównie badaniem i ochroną rafy koralowej, która od 1982 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

To bardzo korzystne dla środowiska, ponieważ stacja badawcza oszczędza obecnie 99% oleju napędowego. W czasie budowy stacji odwiedził ją także rzadki gatunek żółwia olbrzyma seszelskiego.

Pomimo położenia na północy, historyczne miasteczko Grimmen w Meklemburgii-Pomorzu Przednim (Niemcy) charakteryzuje się wysokim współczynnikiem nasłonecznienia. Nasz park słoneczny o mocy 6,2 MWp został zbudowany na dawnym kopcu gliny.

Teren ten nie nadawał się już do wykorzystania rolniczego ani do budowy domów mieszkalnych. Dzięki instalacji fotowoltaicznej gleba ma teraz czas na regenerację i może być ponownie wykorzystana do innych celów. 

Park słoneczny w prowincji Udine (Włochy) zajmuje powierzchnię 32 hektarów i został sprzedany firmie Allianz w 2011 roku. IBC SOLAR, jako generalny wykonawca, zajął się planowaniem i opracowaniem projektu, a także formalnościami związanymi z zatwierdzeniem tego dużego przedsięwzięcia.

IBC SOLAR do dziś zajmuje się serwisem i konserwacją elektrowni fotowoltaicznej.

Zainstalowaliśmy system fotowoltaiczny o mocy 2 MW dla klienta bezpośrednio przy pasie startowym na lotnisku w Düsseldorfie (Niemcy).

Celem było zmniejszenie emisji CO2 przez lotnisko.

Około 500 mieszkańców Douar Arzan, wioski położonej u podnóża gór Atlas (Maroko), musi latem walczyć o każdą kroplę wody. Do 2012 roku woda była pompowana ze studni na odległość 150 metrów do podwyższonego zbiornika za pomocą generatora diesla. Zainstalowaliśmy tam 20 modułów IBC SOLAR ze specjalnym systemem montażu na zboczu góry, które składa się z łupków, piasku i skał.

System PV dostarcza teraz wystarczającą ilość energii, aby samodzielnie zasilać pompę wodną. Dzięki promieniom słonecznym wydobywa ona około 22 metrów sześciennych wody dziennie, a jej wysokość wynosi 150 metrów. Rodziny z dwóch wiosek mogą teraz zaopatrywać się w wodę z rezerwy w zależności od potrzeb.

W 2014 r. powstała jedna z największych instalacji fotowoltaicznych w Polsce w tamtym czasie o mocy 237 kWp. Użyto tutaj zupełnie nowego ustawienia modułów: wschód-zachód. Blisko 1000 modułów solarnych na dachu zasila w zieloną energię Instytut Stomatologii Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi.

W tym samym roku firma IBC SOLAR otrzymała nagrodę Intersolar Award za ten rewolucyjny projekt systemu optymalizującego samozużycie energii.

Elektrownia słoneczna w As Galegas (Portugalia) ma moc nominalną 2,3 MWp. Aby ją osiągnąć, zainstalowano 9 600 modułów polikrystalicznych IBC PolySol 240MS.

Przy szacowanej rocznej produkcji 3 500 MWh elektrownia fotowoltaiczna może zaopatrzyć w czystą energię elektryczną około 1 500 rodzin, oszczędzając w ten sposób około 1 640 ton szkodliwej dla środowiska emisji CO2.