Panele fotowoltaiczne


Panele fotowoltaiczne składają się z pojedynczych ogniw solarnych, które generują napięcie elektryczne, gdy padają na nie promienie słoneczne. Proces ten znany pod pojęciem fotowoltaika bazuje na specjalnym materiale, z którego wykonywane są niemalże wszystkie ogniwa solarne. Materiałem tym jest krzem, który jest półprzewodnikiem o typowych dla materiałów półprzewodnikowych właściwościach.

Krzem, podobnie jak tlen, jest jednym z najczęściej występujących pierwiastków na kuli ziemskiej, a dzięki temu jest niemalże niewyczerpalnym i tanim surowcem. Jednakże przed wykorzystaniem w branży fotowoltaicznej musi zostać poddany skomplikowanemu i kilkuetapowemu procesowi obróbki. W procesie tym ze zwykłego piasku krzemowego odzyskany zostaje bardzo czysty, krystaliczny krzem. W zależności od struktury krystalicznej i technologii produkcyjnej rozróżniamy: 

• Ogniwa solarne monokrystaliczne
• Ogniwa solarne polikrystaliczne
• Ogniwa solarne cienkowarstwowe

Najwyższa efektywność

Ogniwa solarne monokrystaliczne możemy rozpoznać po ich czarnym lub niebieskawym kolorze. Składają się z jednego kryształu, a w porównaniu do innych komórek krzemowych są najbardziej wydajne. Wykorzystywane są przeważne tam, gdzie powierzchnia na potrzeby generowania prądu i instalacji paneli jest ograniczona. Żywotność ogniw solarnych monokrystalicznych wynosi minimalnie 20 lat.

Najczęściej wybierane do instalacji

Polikrystaliczne lub multikrystaliczne ogniwa solarne poznamy po niebieskim kolorze powierzchni. Ich struktura kryształowa jest tylko częściowo uporządkowana, co w efekcie przekłada się na nieco niższą wydajność. Produkcja ogniw polikrystalicznych jest łatwiejsza, a sposób ich wykonania mniej skomplikowany, dlatego też ogniwa tego typu są najczęściej wykorzystywane w fotowoltaice.

Dla dużych powierzchni

Panele cienkowarstwowe można rozpoznać po ciemnobrązowym lub czarnym kolorze. Składają się z cienkiej niekrystalicznej (amorficznej) warstwy krzemu. Dzięki zastosowaniu niewielkiej ilości materiału należą do rozwiązań najtańszych, wymagają jednak większej powierzchni. Panele tego typu są mniej wydajne przy pełnym nasłonecznieniu. Ich zaletą jest natomiast wydajność przy niskiej intensywności światła lub przy świetle rozproszonym, a także przy wysokich temperaturach eksploatacji. 

Wpływ światła i temperatury na wydajność

Im bardziej intensywnie napromieniowywane jest przez światło ogniwo solarne, tym więcej prądu elektrycznego generuje, a w związku z tym panele fotowoltaiczne zwiększają swoją wydajność. W godzinach porannych i wieczornych, przy zachmurzonym niebie lub podczas mgły wydajność jest wprawdzie niższa, ale prąd produkowany jest nieprzerwanie, ponieważ systemy fotowoltaiczne działają również przy naświetlaniu światłem rozproszonym. Wbrew obiegowej opinii panele fotowoltaiczne mają wyższą wydajność przy niższych temperaturach niż w pełnym słońcu. Przy odpowiedniej cyrkulacji powietrza z tylnej strony paneli solarnych można obniżyć ich temperaturę, a tym samym zwiększyć moc generowaną przez ogniwa.

Jak zmierzyć wydajność paneli fotowoltaicznych

Szczytowa moc panelu solarnego podawana jest w jednostce watt peak (z języka angielskiego „peak = szczyt”) i oznaczona jest symbolem małej litery „p” za danymi podanymi w jednostce wat lub kilowat (Wp, kWp). Wartość ta oznacza moc, którą panele fotowoltaiczne osiągają w pełnym słońcu i przy zdefiniowanych warunkach testowych. Peak lub moc szczytowa często oznaczana jest jako „wartość nominalna” lub też „moc nominalna" i obowiązuje dla wartości zmierzonych w optymalnych warunkach roboczych.

 

Panele fotowoltaiczne IBC SOLAR

IBC SOLAR - zawsze najlepszym wyborem

Innowacyjne produkty i sprawdzona jakość są podstawą naszych działań. Dotyczy to również naszych własnych linii paneli, w których gwarantujemy najwyższą jakość.

Panele fotowoltaiczne IBC Value Added oferują wyjątkową wydajność i wysoką wydajność oraz unikalną 25-latnią gwarancję liniowego zasilania. Oznacza to, że możesz być pewien, że nawet po wielu latach Twój system fotowoltaiczny będzie działał prawie tak dobrze jak w pierwszym dniu. W ciągu długiego okresu można uzyskać możliwie najlepszą możliwą wydajność i oszczędności budżetu.

Gwarantowana długa żywotność

IBC Value Added
monokrystaliczne i polikrystaliczne panele fotowoltaiczne: VL4, ZL4, ZX4, GX4
25 lat liniowej gwarancji mocy
15 lat gwarancji na produkt
tolerancja mocy: 0/+5 Wp

Dane kontaktowe


IBC SOLAR AG


Am Hochgericht 10
96231 Bad Staffelstein
Germany

Tel: +49 9573 9224 408

undefined e-mail

© IBC SOLAR 2017