Innowacyjny projekt PV w Poznaniu

Kompleksowa instalacja na dachach wysokościowców

496 paneli fotowoltaicznych, cztery 17-piętrowe budynki w stolicy Wielkopolski oraz inwestycja o łącznej mocy 164 kWp. Tak w liczbach można podsumować najnowszy projekt IBC SOLAR w Polsce. Kompleksowa instalacja PV została zamontowana we współpracy z Partnerem Premium na dachach czterech wysokościowców Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Winogrady. To kolejny krok dla rozwoju energetyki słonecznej w kraju nad Wisłą.

Fotowoltaika cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem i z roku rok rośnie liczba firm, które decydują się na inwestycję w systemy PV. W podjęciu tej decyzji pomagają pilotażowe programy rządowe, takie jak „Słoneczne Dachy” w województwie wielkopolskim, oferujące wsparcie finansowe dla projektów fotowoltaicznych. Tak było w przypadku projektu Winogrady. Prace nad inwestycją rozpoczęły się w połowie sierpnia 2020 roku i trwały łącznie cztery miesiące.

Innowacyjny projekt
Podczas fazy opracowania koncepcji instalacji PV okazało się, że system balastowy, czyli typowe rozwiązanie montażowe stosowane w projektach fotowoltaicznych na dachach płaskich, nie będzie mogło zostać w tym projekcie wykorzystane. W przypadku bloków PSM Winogrady opinia konstruktorska wykazała, że nośność budynków jest za niska, by można było zastosować tego typu konstrukcję. Dodatkowym wyzwaniem była konieczność zamontowania modułów PV na wysokości ponad 50 metrów powyżej poziomu gruntu bez przebijania poszycia dachu oraz bezpieczne opuszczenie niektórych elementów instalacji, np. kabli zasilających, przez 18 kondygnacji - wymienia Mariusz Wilk, Country Manager w IBC SOLAR Polska.

Żeby sprostać wyzwaniom tej inwestycji, zespół wykonawczy podszedł do projektu instalacji kreatywnie. Wykorzystaliśmy naszą uniwersalną konstrukcję montażową TopFix 200 dla dachów skośnych, która jest lekka i przytwierdziliśmy ją do połaci dachowej za pomocą tzw. bezinwazyjnych mocowników dostarczonych przez jednego z naszych partnerów. Najprościej można je wytłumaczyć jako specjalne płytki, które zgrzewane są za pomocą papy bitumicznej do warstwy hydroizolacyjnej dachu. Do tych mocowników przytwierdziliśmy następnie nasze konstrukcje montażowe, na których zainstalowanie zostały moduły fotowoltaiczne IBC MonoSol 330 CS5-HC - tłumaczy Mariusz Wilk.

To rozwiązanie pozwoliło uniknąć ingerencji w powierzchnię dachu i dociążania stropu, a jednocześnie zapewniło wytrzymałość i bezpieczeństwo instalacji, która na tej wysokości narażona jest na nacisk nawet 700 kg sił ssących. To siły o 100% wyższe, niż te, które występują na budynku 4-piętrowym.

Szczegóły projektu
Na poznańską instalację składa się 496 paneli fotowoltaicznych zaprojektowanych w technologii half-cut. Każdy z czterech systemów PV zainstalowanych na poszczególnych blokach wytworzy co roku około 35 000 kWh energii elektrycznej. Stanowić to będzie ok. 80% energii elektrycznej, jaka obecnie wykorzystywana jest do zasilania części wspólnych budynków, takich jak windy, oświetlenie korytarzy i drzwi wejściowych czy układy wentylacyjne.

Warto wiedzieć
Bezbalastowa konstrukcja montażowa dla paneli fotowoltaicznych, która nie narusza integralności powierzchni dachowej, to efekt współpracy IBC SOLAR z firmą CW Lundberg, specjalizującą się w zabezpieczeniach dachowych. Rozwiązanie to umożliwia realizację projektów PV na powierzchniach dachowych do tej pory wyłączonych z użytku, ze względu na ich niską nośność. System bezbalastowy funkcjonuje już od wielu lat w Szwecji, gdzie konstrukcje montażowe IBC SOLAR pracują w trudnych, skandynawskich warunkach i cieszą się uznaniem zarówno instalatorów, jak i inwestorów, łącząc aspekt ekonomiczny z szybkością montażu.