Kreatywne zastosowania instalacji fotowoltaicznej

Odnawialne źródła energii są bezsprzecznie korzystne dla naszej planety i na szczęście coraz więcej ludzi się o tym przekonuje.

Dziś jednak przyjrzymy się projektom niezwykłych instalacji fotowoltaicznych, które nie tylko sprzyjają środowisku pod kątem energetycznym, ale także wykorzystują kreatywnie dostępną przestrzeń i pięknie się prezentują.

Ochrona przed hałasem
Pierwszym, ciekawym, rozwiązaniem z wykorzystaniem modułów PV jest stworzenie bariery przeciwhałasowej. Dźwiękochłonne ściany to skuteczna ochrona przed hałasem z dodatkowym, ekologicznym motywem. Pomagają one uporać się z dźwiękami dobiegającymi na przykład z pobliskich dróg. Energia pochodząca z promieni słonecznych stanowi tylko jedną z korzyści całej inwestycji. Inną jest fakt, że mieszkańcy pobliskich terenów patrzą nie na moduły fotowoltaiczne, lecz na zieloną ścianę, a tym samym na kawałek przyrody. Oprócz zwiększonej świadomości ekologicznej i korzyści wizualnych wariant ten zajmuje również stosunkowo mało miejsca.

W 2020 roku zrealizowaliśmy projekt w Górnej Frankonii, który polegał na montażu ekranu przeciwhałasowego wyposażonego w panele fotowoltaiczne umieszczone wzdłuż 330 metrów torów kolejowych. Nasza rola polegała na zaplanowaniu instalacji, a także dostarczeniu i montażu modułów PV. Partnerem była firma Naturawall, producent systemów zielonych ekranów akustycznych. System fotowoltaiczny zainstalowany w ramach projektu został ustawiony w taki sposób, aby zasilał wszystkie 48 placów budowy w obrębie nowego obszaru urbanistycznego w przyjazną dla środowiska energię słoneczną. Do tego celu wykorzystano 366 modułów o łącznej mocy 95,16 kilowatów.
 

Połączenie flory i PV
Innym przykładem wartym omówienia są parki słoneczne budowane na terenach nieodpowiednich dla uprawy roślin. Tego rodzaju ziemie są po prostu bezużyteczne dla rolników, a poprzez instalację modułów PV można powiedzieć, że zaczynają przynosić zysk właścicielowi. Dzięki parkom słonecznym na nieurodzajnej glebie można pozyskać energię przyjazną dla środowiska, a nawet magazynować ją w bateriach, aby zwiększyć poziom autokonsumpcji w danym gospodarstwie.


Kolejną koncepcją jest montaż paneli fotowoltaicznych na zielonych dachach. Połączenie roślinności z instalacją jest bardzo skuteczne i ma pozytywny wpływ na wydajność modułów fotowoltaicznych – zazielenione dachy poprawiają wydajność systemu PV. Ponadto interesujący jest oczywiście również aspekt ekologiczny, ponieważ dzięki częściowemu zacienieniu dachu tereny zielone umożliwiają tworzenie nowych, bogatych w gatunki siedlisk dla flory i fauny. Warto jednak przed instalacją zastanowić się nad dobrym rozplanowaniem roślinności.

Warto o tym pamiętać
W szczególności trzeba pamiętać o dwóch zasadach. Zieleń zawsze stara się rosnąć w kierunku światła i niestraszny jej nawet system fotowoltaiczny. Nawet najmniejsza szczelina w instalacji wystarczy, żeby łodyga przedostała się i z czasem uszkodziła inwestycję PV. Drugie wyzwanie pojawia się wtedy, gdy rosnące bez kontroli rośliny liściaste czy kwiaty  zbliżają się do modułów. Mogą wtedy wpływać na zacienienie, obniżając wydajność systemu fotowoltaicznego.

Rozwiązaniem w tej sytuacji jest np. ułożenie włókniny ochronnej hamującej wzrost roślin. Drugą opcją jest zastosowanie warstwy żwiru tylko w miejscu, gdzie zamontowana jest instalacja. Na pozostałej powierzchni można wtedy bez przeszkód realizować planowany dach zielony. Dzięki takiemu rozwiązaniu pokrycie dachowe będzie optymalnie chronione, energia słoneczna nadal generowana, a teren zielony pozytywnie wpływający na wydajność systemu PV.

Powyższe przykłady wskazują, że instalacja fotowoltaiczna to nie tylko standardowe moduły zamontowane na dachu płaskim lub skośnym. Najnowsze technologie pozwalają na realizację ciekawych oraz nietypowych projektów, które dobroczynnie wpływają na nasze środowisko, a także pełnią dodatkowe funkcje: wyglądają estetycznie i pomagają wygłuszyć pobliskie tereny, a nawet stwarzają warunki dla przestrzeni życiowej dla różnego rodzaju gatunków roślin i zwierząt.