Mieszkańcy regionu Górnej Frankonii (Niemcy) mogą już korzystać z energii słonecznej

IBC SOLAR otworzył pierwszą część parku solarnego w gminie Markt Ebensfeld

Nie ma wątpliwości co do tego, że obok zwiększania liczby prywatnych i komercyjnych instalacji PV, powstawanie dużych farm fotowoltaicznych zdolnych zaopatrywać całe regiony w zieloną energię to konieczny krok w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Od teraz cegiełkę do bardziej ekologicznej przyszłości będą dokładać także mieszkańcy Markt Ebensfeld w Górnej Frankonii. We wrześniu 2021r. otworzone zostały tam dwa z czterech odcinków parku solarnego Draisdorf-Eggenbach. Docelowo, farma PV będzie wytwarzać rocznie ok. 21400 MWh energii elektrycznej, co pokryje zapotrzebowanie na energię ponad 6100 trzyosobowych gospodarstw domowych.

Na inwestycję Draisdorf-Eggenbach składają się cztery odcinki o powierzchni całkowitej 18,6 hektara. Rozmieszczonych na niej będzie 54016 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 20 MWp. Podczas wrześniowej inauguracji otwarty został odcinek południowy (6,3 MWp) oraz południowo-zachodni (3,7 MWp), dzięki czemu osiągnięto już moc 10 MWp. Przyłączenie do sieci części północnej (4,6 MWp) oraz zachodniej (5,4 MWp) nastąpi niebawem. Cieszymy się bardzo z realizacji parku solarnego w naszej gminie. Nie ulega wątpliwości, że odnawialne źródła energii, a w szczególności fotowoltaika, są kluczowymi technologiami w procesie zapobiegania negatywnym zmianom klimatycznym. Jestem dumny, że nasza gmina daje dobry przykład - powiedział Bernhard Storath, burmistrz Markt Ebensfeld podczas otwarcia inwestycji.

Park solarny został zaprojektowany oraz wykonany przez IBC SOLAR AG. Jak przyznaje Udo Möhrstedt, prezes zarządu firmy, realizacja instalacji fotowoltaicznych w regionie Górnej Frankonii, skąd IBC SOLAR się wywodzi i gdzie ma siedzibę, jest zawsze dla nas czymś szczególnym. Oprócz dostarczania ekologicznego prądu dla mieszkańców, parki solarne są również bardzo ważne dla środowiska, ponieważ przyczyniają się do zachowania bioróżnorodności. W tym względzie nadal liczymy na wsparcie wzorcowych wspólnot i gmin w regionie, takich jak Markt Ebensfeld, które współpracują z nami w celu przyspieszenia zwrotu energetycznego.

Praca IBC SOLAR AG nie kończy się na wdrożeniu. Nasi eksperci będą teraz odpowiadać również za  utrzymanie oraz obsługę techniczną projektu. Do kluczowych zadań w tym zakresie należeć będzie codzienny monitoring instalacji, regularne prace konserwacyjne i terminowe usuwanie usterek.
Inwestorem parku solarnego Draisdorf-Eggenbach jest firma 7C Solarparken z Bayreuth, operator elektrowni słonecznych.

Szczegóły projektu:
 

Położenie

Draisdorf / Eggenbach, Górna Frankonia, Niemcy

Wielkość parku słonecznego:

Ok. 18,6 hektarów

Kategoria terenu:

Obszar o niekorzystnych warunkach gospodarowania

Liczba modułów:

54 016

Cechy szczególne:

Park słoneczny podzielony jest na cztery odcinki:      

Północ / Południowy Zachód / Południe / Zachód

Łączna moc instalacji:

20 MWp

Produkcja energii elektrycznej

21400 MWh / rok

Redukcja emisji CO2:

ok. 12500 ton / rok

Energia elektryczna dla:

ok. 6.100 trzyosobowych gospodarstw domowych / rok

Oddanie do użytku:

Wrzesień 2021

Opracowanie i realizacja projektu:

IBC SOLAR AG

Operator:

IBC SOLAR AG / 7C Solarparken