Tiny House - Wielki trend w kierunku małej powierzchni użytkowej

Jako wiodący dostawca kompleksowych rozwiązań w zakresie energii słonecznej, wspieramy innowacyjny projekt Tiny House realizowany przez Wydział Wzornictwa Uniwersytetu Nauk Stosowanych i Sztuki w niemieckim Coburgu. Eksperymentalny budynek jest dostępny dla gościnnych wykładowców i studentów w trakcie roku akademickiego od marca do grudnia i demonstruje, jak samowystarczalne energetycznie i neutralne pod względem emisji CO2 życie może być realizowane w praktyce. W celu zaopatrzenia w energię dostarczyliśmy i zainstalowaliśmy kompleksowy system fotowoltaiczny wraz z magazynem. Ponadto nasi eksperci w dziedzinie energii słonecznej udzielili zespołowi projektowemu uniwersytetu porad i praktycznego wsparcia podczas planowania i wdrażania systemu.  


Koncepcja „maleńkiego domu” znajduje coraz więcej zastosowań, zwłaszcza jeśli chodzi o wykorzystanie niewielkich przestrzeni w przepełnionych miastach. Nie tylko minimaliści, ale także studenci, seniorzy i wiele innych osób, które nie chcą wydawać większości swoich dochodów na wynajem, entuzjastycznie podchodzą do mieszkania w kompaktowym formacie. Taka forma życia odzwierciedla również ideę zrównoważonego rozwoju. Chęć samowystarczalności może być równie dobrze realizowana na niewielkim metrażu. Dotyczy to również niezależności energetycznej, która jest szczególnie łatwa do zrealizowania przy pomocy energii słonecznej i możliwej do opanowania objętości magazynowej dla kompaktowej koncepcji mieszkania. 
 

Zrównoważony rozwój ukazany w praktyce 

W ramach projektu i inicjatywy szkoły letniej w semestrze letnim 2021 roku studenci architektury z Wydziału Projektowego pracowali nad tym inspirującym projektem praktycznym pod kierunkiem profesora architektury Rainera Hirtha i wykładowcy Andersa Machta. Pomysł polegał na stworzeniu wolnego od CO2 budynku eksperymentalnego, w którym można prowadzić monitoring energii przez kilka lat w stanie zamieszkałym. Cechą szczególną jest to, że koncepcja mieszkalna została zaplanowana tak, aby nie tylko była samowystarczalna energetycznie, ale również poradziła sobie bez materiałów budowlanych emitujących CO2. 

W celu znalezienia doświadczonego partnera do realizacji, zespół uniwersytecki zwrócił się do naszej firmy Byliśmy bardzo zainteresowani wsparciem tego projektu, ponieważ połączenie niezależności energetycznej i zrównoważonych materiałów budowlanych jest dla nas również bardzo ekscytujące - wyjaśnia dr Stratis Tapanlis, Director Commercial Energy Systems w IBC SOLAR. Dowodem na to jest np. nasze ostatnie stoisko wystawiennicze na targach Intersolar w Monachium, które zrealizowaliśmy zgodnie z zasadami cradle-to-cradle - dodaje.

 

Udane wdrożenie  

Plan uczelni zakładał pokrycie kosztów ogrzewania i zasilania Tiny House wyłącznie za pomocą systemu PV bez podłączenia do sieci, w modelu tzw. off-grid. Nadwyżka energii słonecznej w lecie będzie również wykorzystywana do ładowania rowerów elektrycznych. 


Naszym zadaniem w tym projekcie było dostarczenie modułów fotowoltaicznych, montaż i rozwiązanie do magazynowania energii. W tej instalacji wykorzystaliśmy 12 modułów IBC SOLAR o łącznej mocy 4,4 kWp, połączonych z uchwytami montażowymi IBC SOLAR TopFix 200 Eco do blachy trapezowej. System magazynowania energii BYD Battery-Box Premium LVS zapewnia pojemność magazynowania 8 kWh. Dzięki modułowej konstrukcji magazynu, w przypadku rozbudowy systemu będzie można go również rozbudować w przyszłości. 


Know-how i kompleksowe wsparcie

Jako doświadczony producent wspieraliśmy studentów w planowaniu i projektowaniu systemów, jak również w realizacji i instalacji na miejscu. Warto dodać, że na okres zimowy podłączono również system grzewczy, a w Tiny House zamieszkali już pierwsi goście. Ponadto projekt otrzymał niedawno nagrodę CREAPOLIS Award.

 

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze wsparcia, jakie otrzymaliśmy od IBC SOLAR. Bez ich wsparcia w postaci sponsoringu elementów systemu, jak również usług doradczych i montażowych, jako uczelnia nie bylibyśmy w stanie zrealizować takiego projektu — wyjaśnia prof. Rainer Hirth. W ten sposób studenci mieli okazję nie tylko przećwiczyć planowanie projektu, ale także doświadczyć profesjonalnej instalacji w prawdziwym życiu.


IBC SOLAR z przyjemnością wspiera ambitne projekty studenckie, ponieważ dla zrównoważonej przyszłości potrzebujemy zarówno innowacyjnych podejść, jak i zaangażowanych inżynierów, architektów i instalatorów solarnych — podkreśla dr Stratis Tapanlis, Director Commercial Energy Systems w IBC SOLAR. Byliśmy pod wielkim wrażeniem projektu Tiny House zgodnie z zasadami cradle-to-cradle z wykorzystaniem surowców odnawialnych, takich jak słoma, drewno i glina. Zrównoważone zaopatrzenie w energię jest równie ważnym elementem przyszłych koncepcji mieszkalnych i bardzo się cieszymy, że możemy przyczynić się do realizacji tego celu.