W fotowoltaice stawiamy na precyzyjne dopasowanie do każdego dachu

Wywiad z naszymi ekspertami dla portalu Wysokie Napięcie

Najsilniejszy trend w rozwiązaniach fotowoltaicznych ostatnich miesięcy to „elastyczność”. Zapowiadane inwestycje w tworzenie magazynów energii nazywane są elastyczną alternatywą dla operatorów sieci; synonimem ultra elastycznej formy określa się perowskity. A teraz również nowy system montażowy IBC AeroFix G3 dla dachów płaskich, o którym marka mówi „maksimum elastyczności”. Doprecyzujmy zatem - czym przejawia się elastyczność w tym konkretnym przypadku?

Mariusz Wilk, Country Manager IBC SOLAR Polska: Gdybym miał sprowadzić wszystkie korzyści naszego rozwiązania do jednego mianownika, byłoby to maksymalne dopasowanie do różnych wymagań i potrzeb instalacyjnych. Nowy system montażowy z łatwością dostosowuje się do różnych rozmiarów modułów fotowoltaicznych. Panele PV na AeroFix G3 mogą być instalowane zarówno w orientacji poziomej jak i pionowej, pod kątem 8, 10 lub 15 stopni, w kierunku wschód-zachód oraz południowym. Elastyczność tego systemu wyraża się również w możliwości łączenia w jednym produkcie szerokich i wąskich szyn nośnych, co znacząco ułatwia pracę i zmniejsza koszt całego systemu.

W jaki sposób?

Maciej Drobczyk, Country Manager IBC SOLAR Polska: Dzięki temu rozwiązaniu, w przypadku stabilnych powierzchni dachowych lub fragmentów instalacji o obniżonym balaście można wykorzystywać ekonomiczną szynę wąską. To przekłada się na minimalizację wydatków i nakładów materiałowych. Wśród obszernej listy udogodnień dla instalatorów warto wyróżnić także fabrycznie wbudowane maty ochronne, kanały kablowe mogące pomieścić do 28 x 6 mm² kabli czy zintegrowane połączenie uchylne. To ostatnie pozwala instalować moduły bez dodatkowych naprężeń mechanicznych, co znacznie niweluje ryzyko uszkodzenia ogniwa i utraty wydajności.

Na jakich powierzchniach można instalować Wasz system montażowy?

Mariusz Wilk: IBC AeroFix G3 jest przeznaczony do dachów płaskich. Zastosowana w tym systemie zasada modułowości zapewnia optymalne rozwiązania dla niemal wszystkich rodzajów pokrycia powierzchni dachu, a więc bitumicznych, żwirowych, zielonych, betonowych czy krytych folią. Zaletą nie do przecenienia jest również możliwość instalacji bez konieczności przebijania poszycia dachu, nawet w przypadku modułów o dużej powierzchni. Na naszym systemie montażowym można instalować panele o długości od 1500 do 2100 mm i szerokości od 980 do 1150 mm.

Faktycznie trend zwiększania powierzchni modułów fotowoltaicznych jest coraz bardziej widoczny na rynku PV, co pociąga za sobą pytanie o stabilność instalacji takich rozmiarów.

Maciej Drobczyk: Bezpieczeństwo systemów PV to zagadnienie, które przyświeca naszej firmie od początku jej istnienia. Wszystkie produkty z naszego portfolio, zanim zostaną dopuszczone do użytku, są testowane w specjalistycznym laboratorium PV. I mowa tu nie tylko o testach komponentów osobno, ale także w połączeniu z konstrukcjami montażowymi, czyli tak, jak będą instalowane na dachu. IBC AeroFix G3 nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Przeszedł rygorystyczne testy jakości w PV SUNLAB, spełnia najnowsze kryteria Towarzystwa Techniki Wiatrowej (WTG) i jest aerodynamicznie zoptymalizowany dla ekstremalnej stabilności nawet podczas burzy.

Mariusz Wilk: Nie bez powodu na moduły i konstrukcje montażowe IBC, w tym AeroFix G3 oferujemy aż 15-letnią gwarancję łączoną. Nasze komponenty wykonywane są z wysokiej jakości materiałów, takich jak aluminium czy stal nierdzewna. Dbamy o to, by wszystkie produkty w naszej ofercie zapewniały precyzyjne dopasowanie do każdego dachu. Nasi eksperci oferują swoją wiedzę, doświadczenie i wsparcie na każdym etapie projektu. To wszystko pozwala nam zagwarantować bezpieczeństwo i wydajność naszych systemów na długie lata.

Dziękuję za rozmowę.

Powyższa rozmowa została oryginalnie opublikowana na portalu Wysokie Napięcie.