IBC SOLAR dostarczyl komponenty do miejskiej instalacji PV w Poznaniu

Unikatowy projekt OZE na mapie Polski

Mieszkancy jednego z osiedli w stolicy Wielkopolski moga juz korzystac na co dzien z zielonej energii. Wyjatkowa instalacje fotowoltaiczna, zaplanowana i wykonana przez Preferowanego Partnera Premium IBC SOLAR uruchomiono na dachach czterech 17-pietrowych budynków Poznanskiej Spóldzielni Mieszkaniowej Winogrady. O unikatowosci tego projektu swiadcza wyzwania, jakie trzeba bylo przezwyciezyc w trakcie jego realizacji, zwiazane m.in. z wysokoscia budynków oraz ograniczeniami dopuszczalnego obciazenia dachu.

Wyjatkowa inwestycja OZE w Poznaniu zrealizowana zostala przy wsparciu finansowym pilotazowego programu „Sloneczne Dachy”, organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Srodowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. IBC SOLAR, wiodacy dostawca systemów do rozwiazan PV i energetycznych dzialajacy na rynku od 39 lat, odpowiedzialny byl za dostarczenie modulów fotowoltaicznych i konstrukcji montazowych do tego projektu. Generalnym wykonawca byl Multisun Wielkopolska Sp. z o.o. sp.K.

Na poznanska instalacje sklada sie 496 paneli fotowoltaicznych zaprojektowanych w technologii half-cut, o lacznej mocy 164 kWp. Kazdy z czterech systemów PV zainstalowanych na poszczególnych blokach wytworzy co roku okolo 35 000 kWh energii elektrycznej. Stanowic to bedzie ok. 80% energii elektrycznej, jaki obecnie wykorzystywany jest do zasilania czesci wspólnych budynków, takich jak windy, oswietlenie korytarzy i drzwi wejsciowych czy uklady wentylacyjne. Uzyskany z modulów PV prad nie tylko przyczyni sie do ochrony srodowiska i redukcji emisji CO2 do atmosfery, ale równiez pozwoli znaczaco obnizyc rachunki za energie elektryczna, na czym skorzystac beda mogli mieszkancy budynków.

Rozbudowana faza opracowania koncepcji systemu fotowoltaicznego dla PSM Winogrady pozwolila wykryc na wczesnym etapie wyzwania zwiazane z projektem. Bloki mieszkalne wytypowane do inwestycji zostaly wybudowane 40 lat temu. Dachy budynków znajduja sie na wysokosci ponad 50 metrów powyzej poziomu gruntu, co oznacza ekspozycje na silne wiatry, osiagajace niekiedy predkosc do 115 km/h. Z wysokoscia budynków wiazala sie takze koniecznosc znalezienia sposobu na bezpieczne opuszczenie niektórych elementów instalacji, np. kabli zasilajacych, przez 18 kondygnacji. Do listy utrudnien dolaczylo równiez obostrzenie dotyczace dopuszczalnego obciazenia powierzchni dachu. Z uwagi na dlugi okres eksploatacji, dachy budynków byly niezdolne do utrzymania dodatkowego balastu. Szukalismy rozwiazania, które pozwoli zmniejszyc wage calego systemu PV przy jednoczesnym zapewnieniu stabilnosci i wydajnosci konstrukcji - tlumaczy Mariusz Wilk, Country Manager w IBC SOLAR Polska. I dodaje: komponenty instalacji, które dostarczylismy w projekcie maja za soba szereg testów i badan laboratoryjnych potwierdzajacych wytrzymalosc w ekstremalnych warunkach. O ich jakosci swiadczy takze dopuszczenie do uzytku przez Niemiecki Instytut Technologii Budowlanych.

W instalacji wykorzystano wysokiej jakosci produkty, w tym moduly fotowoltaiczne IBC MonoSol 330 CS5-HC oraz konstrukcje IBC TopFix 200. Te ostatnie przytwierdzono do polaci dachowej za pomoca specjalnych mocowników zgrzewanych do górnej powierzchni hydroizolacji. To innowacyjne rozwiazanie pozwolilo zapewnic calemu systemowi bezpieczenstwo i wytrzymalosc bez dociazania stropu ponad norme. Dzieki temu udalo sie takze uniknac przebijania poszycia dachowego.

Program „Sloneczne Dachy” ruszyl w marcu 2020 roku i obejmuje przedsiewziecia realizowane w latach 2020-2023 na terenie województwa wielkopolskiego. Nabór wniosków do programu ma charakter ciagly, az do wyczerpania puli srodków. Laczny budzet wynosi 100 mln zl. Wiecej szczególów na temat inicjatywy mozna znalezc na stronie internetowej: https://www.wfosgw.poznan.pl/oferta-finansowania/jst-i-inne-podmioty/aktualne-nabory/.