Liderzy na rynku łączą siły oferując innowacyjną konstrukcję PV dla dachów o niskiej nośności

IBC SOLAR, hurtownik oraz dostawca systemów do rozwiązań PV i energetycznych, rozpoczął współpracę z firmą CW Lundberg.

IBC SOLAR, wiodący hurtownik oraz dostawca systemów do rozwiązań PV i energetycznych, rozpoczął współpracę z firmą CW Lundberg, specjalizującą się w zabezpieczeniach dachowych. Firmy opracowały nowoczesne rozwiązanie dla instalacji na dachach płaskich, wykorzystujące bezinwazyjny i pozbawiony balastu system montażowy. Dzięki temu możliwa staje się realizacja projektów PV na powierzchniach dachowych do tej pory wyłączonych z użytku, ze względu na ich niską nośność.

Innowacyjny system montażowy stworzony w wyniku współpracy obu firm wykorzystuje uniwersalną i lekką konstrukcję montażową IBC TopFix 200 dla dachów skośnych oraz niezawodny system montażowy IBC AeroFix dla dachów płaskich. Ta łączona struktura jest przytwierdzana do połaci dachowej za pomocą tzw. bezinwazyjnych mocowników dostarczanych przez CW Lundberg. Są to specjalne płytki zgrzewane za pomocą papy bitumicznej do warstwy hydroizolacyjnej dachu. Do nich mocowane są następnie konstrukcje montażowe.

Rozwiązanie to znalazło zastosowanie m.in. w projekcie uruchomionej pod koniec zeszłego roku miejskiej elektrowni słonecznej w Poznaniu. W procesie montażu instalacji fotowoltaicznej na dachach 17-piętrowych budynków wykorzystano bezinwazyjne płytki mocujące, zdolne wytrzymać nacisk nawet 700 kg. Połączenie mocowników ze specjalnymi strukturami montażowymi pozwoliło uniknąć dociążania stropu przy jednoczesnym zapewnieniu wytrzymałości i bezpieczeństwa inwestycji.

Kolejnym efektem wspólnych działań firm jest organizowana w maju 2021 seria jednodniowych warsztatów dla instalatorów w Polsce. Program szkoleń obejmuje m.in. omówienie rodzajów mocowań stosowanych w fotowoltaice oraz roli, jaką w projekcie PV pełni system montażowy. Szacuje się, że przyczyną ponad połowy przypadków awarii instalacji fotowoltaicznych są źle dopasowane konstrukcje montażowe. Jako element projektu PV którego nie widać, często nie przykłada się do ich jakości należytej uwagi. Tymczasem system montażowy jest tym dla instalacji fotowoltaicznej, czym fundamenty są dla domu: zapewnia bezpieczeństwo, stabilność i pozwala cieszyć się energią pozyskiwaną ze słońca przez długie lata - tłumaczy Maciej Drobczyk, Country Manager w IBC SOLAR Polska.

Warsztaty dla instalatorów odbywać się będą w terminach 11, 18 i 25 maja br. w Dzierżoniowie. Mają charakter otwarty i bezpłatny, ale o udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Po zakończonym szkoleniu uczestnicy otrzymają licencję upoważniającą do montowania płytek CW Lundberg. Bez tej licencji producent nie udziela gwarancji na swoje produkty.

Oprócz wymiany know-how w zakresie wykorzystywania nowoczesnych technologii w projektach PV, porozumienie między IBC SOLAR i CW Lundberg obejmuje także analizę potrzeb potencjalnych inwestorów i instalatorów systemów fotowoltaicznych oraz wspólne prowadzenie testów wytrzymałościowych produktów w SUNLAB, laboratorium badawczym PV. Ośrodek ten specjalizuje się we wspomaganych komputerowo symulacjach obciążeń, wykonywane są tam również testy niszczące oraz testy w tunelu aerodynamicznym.

Warsztaty organizowane są przez IBC SOLAR oraz CW Lundberg przy wsparciu Centrum Szkoleniowego Eko Projekt. Zapisy na wydarzenie przyjmowane są na stronie IBC SOLAR Polska, w zakładce kontakt

: www.ibc-solar.pl/o-firmie/formularz-kontaktu/. W polu cel kontaktu należy wybrać: Szkolenie z konstrukcji bezbalastowych, a w wiadomości wpisać preferowaną datę szkolenia.